Relacje to podstawa naszego funkcjonowania i są niezbędne do budowania zaufania i dobrego samopoczucia. Jednak często trudno je budować i utrzymywać. Warto poświęcić czas i wysiłek, aby poprawić nasze relacje. Artykuł wyjaśni, jak efektywnie budować i pielęgnować relacje.
Czym charakteryzują się efektywne relacje?
Efektywne relacje są podstawą prawidłowego funkcjonowania w grupie lub współpracy w duecie. Kształtują one nasz sposób myślenia i postrzegania świata. Cechy wspomnianych relacji są uniwersalne i objęte więzią spójności, bez której wartość oddziaływań człowieka byłaby znikoma. Wśród zasad dobrych relacji wyróżnia się:- szacunek dla słów, odczuć i poglądów drugiej strony,
- zaufanie oparte na dzieleniu się informacjami oraz myślami,
- kontrola sytuacji, w której obie strony czują się komfortowo oraz wiedzą do czego się zobowiązały,
- skuteczność w działaniu, czyli w tzw. wygrany-wygrany,
- komunikacja w duchu otwartości i szczerości.
Czy chcesz poznać więcej szczegółów na temat: Techniki komunikacji i koordynacji Zobacz, co jeszcze mamy dla Ciebie: https://jmfs-kzif.edu.pl/techniki-komunikacji-i-koordynacji/
Budowanie efektywnych relacji
Budowanie efektywnych relacji, tak jak każda inna umiejętność, jest w pełni opanowywalne. Należy przygotować się do podjęcia tego wyzwania, co oznacza wyposażenie się w odpowiednią wiedzę i umiejętności, by dało się skonstruować dobre relacje. Budowanie efektywnych relacji polega na:
- dawaniu sobie szansy poprzez zamknięcie erze negatywnych myśli i nastawienia się na współpracę,
- pozostawieniu komfortowego miejsca dla drugiej strony, czyli np. nieobrażanie drugiej strony lub nie narzucanie swoich usposobień,
- rozmowie jako forma zrozumienia frustracji czy oczekiwań,
- słuchaniu drugiej strony i stosowanie się do jej potrzeb,
- przyjmowaniu krytyki bez atakowania jej nadawcy,
- trakcie okazywaniu szacunku drugiej stronie.
Korzyści płynące z efektywnych relacji
Efektywne relacje wywierają nieoceniony wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim wprowadzają one poczucie prawdziwej siły, której nie można doświadczyć, przyznając rację różnym „grupom interesów”, jako że wtedy wszystkie one są negatywnie zorientowane. Przy dobrych relacjach jesteśmy w stanie skorzystać z pozytywnych oddziaływań i sprawić, by praca stała się źródłem satysfakcji. To daje szansę na rozwój osobisty, a także na lepsze zrozumienie rzeczywistości zewnętrznej oraz nowo poznanych środowisk.
Czy zatem budowanie efektywnych relacji jest trudne? Oczywiście, że tak. Wymaga to czasu i pracy, ale też pozwala barierę wewnętrzną i poznawczą, dzięki czemu można stworzyć wyjątkowe sytuacje i relacje, które obdzielą nas pozytywnymi stronami. Innymi słowy, poznanie efektywnych relacji i ich wykorzystanie daje sytuacje, w których wyostrzenie ważnych kwestii jest prawdziwie zbawienne.
Podsumowanie
Wyjątkowe relacje, tym bardziej efektywne, są kluczem do zmiany świata, do poprawy jakości i przyczyniają się do budowania na nowo złożonych i wartościowych przestrzeni. Budowanie efektywnych relacji wymaga czasu i pracy oraz koncentracji na tej czynności, ale jest również jednym ze sposobów na przezwyciężenie poszczególnych barier, jakie napotkamy po drodze. Wiąże się też z wieloma korzyściami wynikającymi z produktywnych wyników w pracy i indywidualnego rozwoju. Dzięki skupieniu na budowaniu dobrych relacji, możemy sprawić, by nasze otoczenie stało się przyjaznym służącym do realizacji naszych celów.