Pewność siebie i asertywność

Nieporównywalna z żadną innym cechą, pewność siebie to nadzieja na sukces jaką odkrywa w nas każdy wyjątkowy człowiek. To ona zaprząta naszą myśl, stanowi o naszym zachowaniu, a także wpływa na naszą komunikację z innymi. Ona w połączeniu z cechą asertywności pozwala nam na rozwój i osiąganie sukcesu. Przyjrzyjmy się bliżej, czym są pewność siebie i asertywność, i jak tworzą siłę, która napędza nas wszystkich do działania.

O czym mowa?


Pewność siebie i asertywność są dziś popularnymi tematami, które są często wspominane w psychologii i właściwie wszędzie tam, gdzie można usłyszeć o samorozwoju. Te dwie cechy określają czy jesteśmy w stanie się odnaleźć w sytuacjach społecznych, a także zaznaczyć swoją obecność. Należą one ogólnie do tej samej kategorii umiejętności społecznych, jednak mają odmienne znaczenie.

Co to jest pewność siebie?


Pewność siebie oznacza przekonanie o własnej wartości lub umiejętnościach. Oznacza to, że wiemy, że będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, mając wiarę w siebie. Oznacza to również, że nie będziemy się obawiać powiązanych z tym prób, testów ani wyzwań, które możemy napotkać na swojej drodze. Wzmocnienie i zachęcanie do poszerzania horyzontów związanych z naszą pewnością siebie pozwala nam zachować zdrowy poziom rozsądku, a także motywacji wśród naszych celów i marzeń.

Czy zainteresował Cię temat: Asertywność w miejscu pracy

Co to jest asertywność?


Asertywność dotyczy samokontroli i postawy wobec innych ludzi. Mówiąc prościej, pozwala nam wyrażać nasze uczucia i opinie w sposób dojrzały i bezpieczny. Oznacza to, że nie naruszamy lub nie urazimy innych, podczas gdy wyrażamy swoje zdanie. Oznacza to również, że pozwalamy drugiej osobie wyrażać swoją własną opinię, a skutki samego wyrażania opinii są wyważone i rozsądne.

Jak można zwiększyć poziom pewności siebie i asertywności?


Aby zwiększyć poziom pewności siebie i asertywności, należy:

  • zastanowić się nad pozytywnymi aspektami siebie
  • uczyć się wyrażać swoją opinię w sposób jasny i konkretny
  • zadbać o swoje potrzeby i starannie wybrane miejsce
  • uczyć się słuchać innych z pełnym zrozumieniem
  • uczyć się asertywnie zarządzać konfliktami i trudnymi sytuacjami

Dlaczego pewność siebie i asertywność są ważne?


Pewność siebie i asertywność są ważne, ponieważ pomagają nam przetrwać w zmieniającym się świecie, gdzie trzeba stale dostosowywać się do nowych wyzwań, pomysłów, ludzi i okoliczności. Dzięki asertywności możemy chronić siebie i innych bez agresji lub niepokoju. A pewność siebie motywuje nas do działania i niesienia idei i pomysłów dalej. Uzasadnia, dlaczego chcemy odnieść sukces i pozwala nam podejmować odważne ruchy do przyszłości.

Te dwie cechy są razem ważnymi budulcami zdrowia psychicznego, a także umiejętności społecznych, które są szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Nie zważając na to, czy chodzi o dostosowanie się do nowych sytuacji, czy nawiązywając bliskie relacje, pewność siebie i asertywność pomogą nam wyjść na prostą w globalizującym się świecie.

Możliwość komentowania została wyłączona.