To, jak prawidłowo udzielać opinii i jak odpowiednio kierować konfliktami, jest ważną umiejętnością w zarządzaniu zespołem. Jednak istnieje drugie, równie ważne podejście – skupianie się na wydobywaniu i wykorzystywaniu mocnych stron wszystkich członków zespołu. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób poznanie silnych stron członków zespołu i stworzenie planu ich wykorzystania może przynieść wymierne korzyści dla całego zespołu i organizacji.
Po czym poznać mocne strony zespołu?
Świadomość własnych mocnych stron to niezbędna umiejętność potrzebna w budowaniu skutecznych zespołów. Umiejętność rozpoznanie i wykorzystania mocnych stron w zespole może być kluczem do budowania wydajnej i wszechstronnie ukształtowanej grupy. Gdy ludzie wnoszą do zespołu własny potencjał i indywidualne talenty staje się on zespołem aktywnym i składem, który może pochwalić się różnymi umiejętnościami. Aby, jednak w pełni wykorzystywać potencjał zespołu należy go odpowiednio skonfigurować i sprawić, by jego mocne strony pozostawały nienaruszone. Poznajmy, w jaki sposób odkryć i wykorzystać mocne strony w zespole.Rozpoznanie mocnych stron zespołu
Krokiem do zbudowania zespołu, który będzie w stanie wypromować swoje mocne strony jest poznanie ich faktycznego występowania w zespole. Ta wiedza pomaga tworzyć atmosferę współpracy oraz nadaje siłę inicjatywom i poszukiwaniu nowych rozwiązań. Oto kilka sposobów poznania mocnych stron zespołu:
- Rozmowa – otwarta i szczera rozmowa może pomóc w poznaniu mocy i potencjału członków zespołu. Należy zadać pytania z zachowaniem szacunku i rozmowa na temat mocnych stron poszczególnych członków. To także dobra okazja dla członków zespołu do wyrażenia, jakie narzędzia lub metody pracy najbardziej pasują do ich charakteru pracy i umiejętności.
- Ocena ryzyka – przeprowadzenie szczegółowej oceny oraz przeanalizowanie możliwych wyników pozwala wykryć wszelkie słabe punkty i słabości zespołu. Dzięki tej informacji zespół może zastanowić się, jakie konkretne korzyści generuje obecność mocnych stron i dobór personelu, który nie narusza tych silnych stron.
- Umiejętności indywidualne – istotne jest, aby ocenić wszelkie umiejętności indywidualne, by skoncentrować się na mocnych stronach członków zespołu. Specjalne zadania i przywództwo, które bardziej pasują do wyjątkowych umiejętności poszczególnych osób pomagają zbudować mocny zespół.
Wykorzystanie mocnych stron w zespole
Kiedy już będziemy wiedzieć, czym konkretnie wyróżniać się członkowie naszego zespołu i jakich mocnych stron posiadają, nadszedł czas aby pomyśleć o strategii wykorzystania ich potencjału. Stratyfikowanie silnych stron w projekcie, planowanie delegowania odpowiednich zadań i właściwe wzajemne wsparcie są jednymi z najważniejszych czynników tworzących zespół mocnych umiejętności. Wystarczy zatroszczyć się o te cztery aspekty, by zespół mógł wydajnie wykorzystać swe mocne strony:
- Uwaga – członkowie grupy powinni nastawić się na wysłuchiwanie wzajemnych informacji, by móc jeszcze lepiej poznać mocne strony swojego zespołu.
- Delegowanie zadań – kluczowe jest, by delegować takie zadania jakie najbardziej pasują do właściwych talentym i umiejętności. Taki układ pozwala na pełne wykorzystanie możliwości zespołu.
- Przywództwo – aby program projektu był wyraźny i usprawniony ludzie muszą dobrze zrozumieć swoje zadania, dlatego też przywództwo i kierowanie grupy jest tak istotne.
- Komunikacja – jest to istotny element budujący silne poczucie współpracy w zespole. Wymiany informacji i feedback pozwalają lepiej ukierunkować wszelkie działania i wykorzystać mocne strony zespołu.
Podsumowanie
Dobre efektywne zarządzanie zespołem wymaga rozpoznania możliwości i użycia jego mocnych stron. Skupienie się na silnych stronach nie tylko pomaga w osiąganiu wyraźnych celi a także odzwierciedla pozytywne relacje i przywództwo. Zbudowanie efektywnego zespołu mocnych stron pozwala na maksymalne wykorzystanie wszelkich dostępnych narzędzi i umiejętności, a także daje narzędzie do przezwyciężania słabości i efektywnego zarządzania zespołem.
Mądre gospodarowanie mocnymi stronami zespołu to proces, który polega na właściwym poznawaniu i wykorzystaniu talentów i wiedzy każdego członka grupy. To klucz do unbudowania sprawnego i wartościowego zespołu oraz realizacji wszelkich ustalonych celi.