Szkolenia z zarządzania projektami

O zarządzaniu projektami słyszymy coraz częściej, a coraz więcej firm poszukuje specjalistów, którzy posiadają umiejętności i kompetencje by fachowo radzić sobie z tą częścią funkcjonowania przedsiębiorstwa. W każdej firmie realizowane są pewne projekty: to zbiór zadań, które prowadzą do osiągnięcia konkretnego celu w zamierzonym terminie i budżecie. Najprościej mówiąc projektem w firmie może być wszystko: otwarcie nowego działu, pozyskanie i wdrożenie do pracy pracownika lub domknięcie jednostkowej sprzedaży.

Project Manager to osoba, która posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności by móc zarządzać każdym projektem. To ona określa etapy poszczególnych projektów, wyznacza zadania dla członków zespołu realizacyjnego, monitoruje i kontroluje przebieg prac. Project Manager powinien oczywiście mieć ogólne pojęcie o całym przedsiębiorstwie, szczegółową wiedzę na temat przedmiotu projektu, ale również musi charakteryzować się znajomością metod i zasad, które ułatwiają zarządzanie projektem.

Wiedzę z zakresu zarządzania projektami zdobywa się przede wszystkim na kursach i szkoleniach. Szkolenia akredytowane przez największe instytuty na świecie są zawsze najbardziej wartościowe. Do najpopularniejszych szkoleń możemy zaliczyć szkolenia project management według metodyki Prince 2 i narzędzia realizowane przez PMI – Project Management Institute.Akredytowane szkolenia, takie jak szkolenie agile foundation czy szkolenie scrum dają również szansę na zdobycie pierwszych doświadczeń – w przypadku niektórych szkoleń certyfikaty wydawane są dopiero po wypracowaniu wymaganej ilości godzin podczas praktyki, stażu bądź pracy zawodowej.

Na początku naszej przygody z zarządzaniem projektami możemy również wybrać tradycyjne kursy nieakredytowane. Choć w ich przypadku nie otrzymujemy certyfikatu międzynarodowego potwierdzającego nabyte zdolności, to doskonała okazja by zapoznać się z przedmiotem przyszłej nauki oraz przekonać się, czy stanowisko Project Managera jest dla nas odpowiednie, czy dobrze czujemy się w roli osoby zarządzającej projektami i – przede wszystkim – czy posiadamy odpowiednie zdolności i predyspozycje, by skutecznie realizować swoje zadania.

Możliwość komentowania została wyłączona.